ROK 2005 W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2
IM. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO
W GOGOLINIE

 

       W roku 2005 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego uczyło się prawie 250 uczniów w 12 oddziałach, kadra pedagogiczna liczyła 26 osób. W ciągu całego roku w szkole, jak zawsze, odbywało się wiele imprez i uroczystości, nie tylko dla uczniów, ale także dla rodziców i dziadków. Nasi uczniowie brali udział we wszystkich konkursach zawodach sportowych, jakie odbywały się na szczeblu gminy i odnieśli w nich wiele sukcesów, kwalifikując się do zawodów na szczeblu powiatowym, a nawet wojewódzkim. Ponadto odbyło się wiele konkursów i zawodów wewnątrzszkolnych organizowanych przez nauczycieli.

       Uczniowie pielęgnowali tradycje i obrzędy swojego środowiska, rodziny, poznawali zasady i reguły obowiązujące w relacjach międzyludzkich, uczyli się przyjaźni, koleżeństwa, odpowiedzialności. Cele te były realizowane na lekcjach, zajęciach pozalekcyjnych, spotkaniach klasowych i wycieczkach. Integracji uczniów sprzyjały również wspólne dyskoteki z okazji Andrzejek, zabawy karnawałowe.

       Uczniowie aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły, byli współorganizatorami wielu uroczystości i imprez szkolnych – święta Komisji Edukacji Narodowej, Święta Niepodległości, Spotkania Wigilijnego. Spotykali się z osobami będącymi autorytetem w środowisku lokalnym m.in. z p.Jerzym Lipką – znanym twórcą ludowym, który opowiadał o zwyczajach bożonarodzeniowych, p.Dransfeld, która zdradziła tajniki wypalania figurek z gliny, spotkali się również z pracownikami straży miejskiej w Gogolinie. Brali udział w przedstawieniach teatralnych, wycieczkach rekreacyjno-krajoznawczych.

       Klasy zorganizowały „Jasełka” dla rodziców, spotkania z matkami z okazji „Dnia Matki”, „Dzień Babci i Dziadka”, Walentynki, uroczystość pożegnalną klas szóstych.

       Zgodnie z harmonogramem odbywały się apele, uroczystości szkolne. Uczniowie klas młodszych obejrzeli na terenie szkoły teatrzyk "Bezpieczeństwo ruchu drogowego", wyjechali do kina w Opolu na film „Ekspres polarny”, spotykali się również z psychologiem szkolnym, z policjantem, który przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, zaś 21 marca wszyscy uczniowie szkoły wzięli udział w spotkaniu z policją i strażą w ramach akcji „Bezpieczna wiosna” (przeprowadzono znakowanie rowerów, odbył się pokaz sprawności i sprzętu policyjnego). Ponadto dzieci klas I – III odwiedziły Przedszkole nr 1 przedstawiając „Jasełka”, występowały także w Przedszkolu nr 3, brały udział w licznych wycieczkach krajoznawczych, do gospodarstwa agroturystycznego w Biadaczu, do Muzeum Chleba w Radzionkowie, do kinopleksu i Teatru Lalek w Opolu. Uczniowie klas starszych uczestniczyli w wycieczce do planetarium w Chorzowie, do obozu jeńców wojennych Łambinowicach, do Mosznej oraz w wycieczkach trzydniowych do Karpacza i Głuchołaz. Uczestniczyli w lekcji europejskiej w „Domu Unii Europejskiej”, przygotowali wspaniałe spotkanie dla dzieci i młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Zdzieszowicach.

        Regularnie odbywały się spotkania z rodzicami, na których prowadzono pedagogizację, organizowano spotkania z psychologiem.

       Życie szkoły oraz najistotniejsze wydarzenia znalazły odzwierciedlenie w Tygodniku Krapkowickim.

       Uczniowie szkoły zorganizowali wystawę witraży bożonarodzeniowych, szopek betlejemskich, uroczystość ślubowania klas I-szych i włączyli się do organizacji kiermaszu wielkanocnego. Jak co roku SU organizował dyskoteki dla uczniów naszej szkoły, a dyrekcja szkoły konkurs na najładniejszą klasopracownię w szkole.



           Działo się więc sporo, ale kilka imprez zasługuje na większą uwagę:

30 stycznia 2005r. DZIEŃ PATRONA – W śnieżne i mroźne niedzielne popołudnie w naszej hali sportowej panowała gorąca atmosfera. W tym dniu obchodziliśmy święto patrona szkoły Kornela Makuszyńskiego. Pomimo iż tej niedzieli skakał Adam Małysz, nasza hala wypełniła się po brzegi. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście m. in. pan burmistrz Joachim Wojtala, przedszkolaki z pobliskich placówek oraz licznie zgromadzeni rodzice, dziadkowie, krewni, znajomi i przyjaciele. Najważniejszym punktem imprezy było ślubowanie uczniów klas pierwszych i włączenie ich do uczniowskiej braci „Dwójki”. Imprezie towarzyszyły występy artystyczne dzieci. W kawiarence można było zjeść coś słodkiego i wypić kawę i herbatę, a przedszkolaki mogły obejrzeć całą szkołę.


Wywiad z patronem naszej szkoły Kornelem Makuszyńskim





Uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów





Nasi goście







21 marca 2005r. PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - potocznie zwany Dniem Wagarowicza, ale nie w „Dwójce”. W tym dniu na terenie szkoły zorganizowano imprezę pod hasłem „Bezpieczna Wiosna”, połączoną z kiermaszem wielkanocnym. Na dzieci czekały liczne atrakcje m.in. spotkanie z Wiosną, nagrody za udział w konkursie na najpiękniejszą palmę, stroik wielkanocny i kroszonkę. Jednak największe zainteresowanie wzbudzili w uczniach zaproszeni goście: funkcjonariusze policji z Komendy Powiatowe Policji w Krapkowicach i strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krapkowicach. Policjanci przeprowadzili konkurs znajomości zasad ruchu drogowego, ponadto dzieci miały możliwość oznakowania rowerów, obejrzenia radiowozu policyjnego, założenia kamizelki kuloodpornej lub kajdanek i zrobienia sobie odcisków palców. Najmłodsi śmiało garnęli się do – policyjnej maskotki, by zrobić sobie z nim zdjęcie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy sprzętu pożarniczego, zwłaszcza wozów strażackich oraz sprawności straży pożarnej. Uczniowie zapoznali się również z zasadami udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych oraz dowiedzieli się, jak się zachować w sytuacji zagrożenia. Imprezę zakończono gasząc ognisko, na którym spłonęła Marzanna symbolizująca zimę.


Wszyscy chcieli mieć zdjęcie z Policiusiem





Pokaz udzielania pierwszej pomocy





Jak Wojtek został strażakiem...







19 maja 2005r. KONKURS EKOLOGICZNY – Co roku w naszej szkole organizowany jest Konkurs Ekologiczny dla uczniów szkół podstawowych gminy Gogolin. Jego celem jest kształtowanie postaw ekologicznych wśród uczniów i poczucia odpowiedzialności za stan środowiska. W tym roku odbywał się pod hasłem „Ratujmy przyrodę”. Nasza hala na czas konkursu zmieniła swój sportowy charakter na rzecz przyrodniczego wystroju, a szczególną atmosferę tworzyły odgłosy przyrody płynące z głośników. Drużyny poszczególnych szkół zmagały się w różnych konkurencjach takich jak: recytacja wiersza o tematyce ekologicznej, rebusy, krzyżówki, odpowiedzi na pytania, rozpoznawanie parków narodowych na podstawie opisu oraz segregacja odpadów nadających się do recyklingu. Nie zabrakło również atrakcji artystycznych w postaci piosenek ekologicznych w wykonaniu chóru naszej szkoły oraz pokazu współczesnych tańców wykonaniu dziewcząt tej samej szkoły. Organizatorem konkursu był Gminny Zarząd Oświaty w Gogolinie, a patronat nad nim objął burmistrz Gogolina pan Joachim Wojtala.


Wspaniała dekoracja hali przygotowana przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły





Drużyny biorące udział w konkursie







5 czerwca 2005r. DZIEŃ DZIECKA - IMPREZA INTEGRACYJNA „DZIECI - DZIECIOM”. Pod takim właśnie hasłem w sali gimnastycznej w PSP nr 2 się spotkanie integracyjne uczniów naszej szkoły z członkami Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych w Zdzieszowicach. Niepełnosprawna młodzież została zaproszona w ramach rewizyty.
       Przed wejściem na salę dzieci witały wszystkich gości i wręczały każdemu na pamiątkę spotkania serduszka wykonane własnoręcznie z masy solnej. Serca te miały symbolizować miłość, zrozumienie, tolerancję, zawarte przyjaźnie. Spotkanie uświetniły piosenki śpiewane przez nasz chór. Szkolni artyści z kabaretu Ani Be przedstawili pełne humoru przedstawienie Randka w jasno”, a tancerki z zespołu tanecznego po raz kolejny uświetniły imprezę pokazowymi układami tanecznymi. Najmłodsi z zespołu "Świetlikasy" także zostali nagrodzeni gromkimi brawami za swój repertuar piosenkarski. Każdy mógł w trakcie spotkania poczęstować się pysznym domowym ciastem oraz napić się gorącej kawy i herbatki oraz zjeść smaczną ciepłą kiełbaskę. Emocje sięgnęły zenitu gdy zostały ogłoszone konkurencje sportowo- rekreacyjne. Najpierw odbył się pokaz mody. Druga konkurencja miała wyłonić najlepszego zamiatacza, który długą szczotką zamiatał po wyznaczonej linii piłkę siatkową. W konkurencji "Chochla" także wszyscy zawodnicy byli świetni. W chochli przepasanej w pasie zawodnika umieszczono piłkę do tenisa ziemnego. Zawodnik miał za zadanie przebiec wyznaczony odcinek w taki sposób, aby piłeczka nie wypadła z chochli. Ale wszelkie oczekiwania organizatorów przeszedł konkurs "Śpiewać każdy z nas może", w którym można było popisać się zdolnościami wokalnymi. Spotkanie to, tak jak i kwietniowe w Zdzieszowicach, odbywało się w niezwykle przyjaznej i serdecznej atmosferze. Korzyści wychowawcze płynące z tego rodzaju spotkań są niewymierne, pozostawiają trwały ślad zachęcają do propagowania tego rodzaju przedsięwzięć.


Razem potrafimy się świetnie bawić











16 września 2005r. III OPOLSKI FESTIWAL NAUKI. - Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach twórczej aktywności pt.”Droga do marzeń”, które odbyły się w gmachu Collegium Pedagogicum Uniwersytetu Opolskiego. Warsztaty podzielono na trzy etapy. Pierwszy dotyczył biblioterapii, w której artystami byli uczniowie koła teatralnego prowadzonego przez panią Izabelę Bieńczak – nauczycielkę biblioteki PSP nr 2. Dzieci zaprezentowały przedstawienie, które bardzo podobało się publiczności. Drugi warsztat prowadzony przez panie Dorotę Kłeczek i Barbarę Wieczorek, nauczycielki kształcenia zintegrowanego PSP nr 2, dotyczył twórczości plastyczno-literackiej realizowanej technikami Nowoczesnej Szkoły Francuskiej C.Freineta. Uczniowie innych szkół, biorący udział w tych zajęciach mieli okazję poznać różnorodne i ciekawe techniki plastyczne. Byli również pod wrażeniem umiejętności uczniów naszej szkoły i podziwiali ich prace plastyczne. W warsztatach wykorzystano bogactwo pomysłów dzieci, ucząc je jednocześnie współpracy, integrując grupę i sprawiając im ogromną radość.




Osiągnięcia dydaktyczne i sportowe uczniów i nauczycieli
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego
w Gogolinie w roku szkolnym 2004/2005


KONKURSY


Konkurs Języka Niemieckiego – eliminacje gminne
         1 miejsce Patryk Matuszek – opiekun Aurelia Polywka,
         3 miejsce Marek Matuszek - opiekun Aurelia Polywka.

Finaliści etapu wojewódzkiego.

Konkurs Recytatorski – eliminacje gminne
         2 miejsce Jakub Drwięga – opiekun mgr Elżbieta Kowalska.

Konkurs Recytatorski w J. Niemieckim „Jugend tragt Gedichte” – eliminacje gminne
         3 miejsce Monika Deć – opiekun Bernadeta Konieczny.

Konkurs Matematyczny – eliminacje gminne
         2 miejsce Marzena Deć - opiekun mgr Ewa Woźnicka.

Turniej Gier Matematycznych – powiat kl.6
         1 miejsce Marzena Deć - opiekun mgr Ewa Woźnicka.
         Zespołowo 3 miejsce.
Konkurs Polonistyczny – eliminacje gminne
         4 miejsce Marzena Deć – opiekun mgr Elżbieta Kowalska.

Konkurs Języka Angielskiego – eliminacje gminne
         2 miejsce Jakub Drwięga – opiekun Magdalena Schneider.

Konkurs Przyrodniczy – eliminacje gminne
         3 miejsce Marzena Deć – opiekun mgr Wiesława Świerad.

Konkurs Techniczny – eliminacje gminne
         1 miejsce Marzena Gębka -opiekun mgr Jolanta Bula.

Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego – eliminacje gminne
         3 miejsce Dominik Kosub,
         Drużynowo – 4 miejsce - Opiekun – mgr Jolanta Bula.

Konkurs Literacki „Legendy o Gogolinie” – szczebel gminny
         1 miejsce Krystian Jaworek – opiekun mgr Jolanta Jaworek,
         wyróżnienia:
             Karolina Klimek,
             Wiktoria Drwięga,
             Natalia Pałka – opiekun mgr Jolanta Jaworek.

Konkurs „Jesteśmy bezpieczni na drodze” – eliminacje gminne
         2 miejsce kl.IIa – opiekun mgr Dorota Kłeczek.

Konkurs ortograficzny dla klas I-III – eliminacje gminne –
         w klasach I – 3 miejsce Dawid Dyguda. Opiekun mgr Alina Pogorzelska.
         W klasach II - 3 miejsce Monika Nowotny. Opiekun mgr Dorota Kłeczek.
         W klasach III - 3 miejsce Justyna Strach. Opiekun mgr Mariola Jendrusch.

Konkurs Matematyczny dla klas III – eliminacje gminne
         3 miejsce Patryk Kozok. Opiekun mgr Mariola Jendrusch.

Konkurs Czytelniczy dla klas I – eliminacje gminne –
         1 miejsce Karolina Gabor, Katarzyna Fajlert, opiekun mgr Dorota Kłeczek.

Gminny Konkurs Ekologiczny – zespół w składzie: Radosław Tarnawski, Krystian Jaworek, Mateusz Grochla zajął 2 miejsce, opiekun – mgr Wiesława Świerad.

Gminny Turniej Rummikuba
         1 miejsce Jakub Drwięga,
         2 miejsce Mateusz Konopka,
         3 miejsce Krystian Jaworek ,
         drużynowo szkoła – 1 miejsce.




KONKURSY PLASTYCZNE


2004 / 2005 opiekun mgr Dorota Kłeczek


- Projekt kartki świątecznej - marzec 2005 - udział

- „Woda – Bezpieczeństwo – Ja” /Starostwo powiatowe/
            wyróżnienie – Radosław Tarnawski

- „Zapobiegamy pożarom” /Starostwo powiatowe/- udział

- Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Tęcza” – WARSZAWA
            nagroda R. Tarnawski
            wyróżnienia: M. Gębka, K. Smieszek

- "Zwierzaki" /Polski Związek Łowiecki – Opole - Tułowice/
            nagroda E. Jaworek
            wyróżnienia: R. Tarnawski, M. Grysko

- Europa – Union
            I miejsce – Karol Gabor
            II miejsce – Katarzyna Fajlert
            III miejsce – Karolina Gabor
            III miejsce - Sylwia Wyszka

- ENERGIA – "Bezpieczniej z prądem"
            III nagroda – Aleksandra Bieńczak

- „Panorama Góry Św. Anny – moje wizje plastyczne”
            I miejsce – Aleksandra Bieńczak / klasy I – III /
            I miejsce Andrea Konieczko / klasy IV – VI /
            Wyróżnienie:
                   1. Karolina Gabor
                   2. Karol Gabor
                   3. Agnieszka Mandolla
                   4.Monika Nowotny
                   5.Mateusz Jendrusch
                   6. Ewelina Harmansa
                   7. Stefania Kura
                   8.Marzena Gębka

- „Nasza biblioteka oczami dziecka” odbiór nagród 20. 06. /KAMIEŃ Śl./
            III miejsce – Daniel Grzyb - klasa VI
            wyróżnienie: klasa II a

- Biblioteka – plakat reklamowy /odbiór nagród 20. 06. – / KAMIEŃ Śl./
            II miejsce – Kamil Schynol – klasa VI

- „Moje ukochane miasto” odbiór nagród 20. 06. – / KAMIEŃ Śl./
            I miejsce – Mateusz – klasa V
            II miejsce – Piotr Szymala – klasa VI
            III miejsce – Ariel Gołębiowski – klasa VI
            wyróżnienie: Patrycja Fait




OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE


2004 / 2005 opiekun mgr Piotr Jaworek


Zawody drużynowe

- Halowa piłka nożna - 1 miejsce w gminie, 3 miejsce w powiecie.

- Mini piłka nożna - 1 miejsce w gminie, 1 miejsce w powiecie, 4 miejsce w półfinale wojewódzkim.

- Mini piłka ręczna chłopców - 1 miejsce w gminie, 2 miejsce w powiecie, 4 miejsce w półfinale wojewódzkim.

- Mini siatkówka
            - dziewczęta - 1 miejsce w gminie, 1 miejsce w powiecie, 4 miejsce w półfinale wojewódzkim.
            - chłopcy - 1 miejsce w gminie, 2 miejsce w powiecie.

- Zawody pływackie o puchar przewodniczącego Rady Miejskiej:
            Dorota Makles 1 miejsce,
            Rafał Nowak 1 miejsce,
            Katarzyna Buczyńska 2 miejsce,
            Mateusz Konopka 3 miejsce,
            drużynowo - 3 miejsce.

- Tenis stołowy:
            chłopcy - 1 miejsce w gminie,
            dziewczęta - 2 miejsce w gminie.




Osiągnięcia indywidualne


- Indywidualne biegi przełajowe:
            Arleta Najmoła - 1 miejsce w gminie,
             Mateusz Grochla - 1 miejsce w gminie,
             Sylwester Harmanza - 3 miejsce w gminie.

- Lekka atletyka:
            Adam Sobek 5 miejsce w powiecie - pchnięcie kulą,
             Adam Lyka 5 miejsce w powiecie - skok wzwyż,
             Adam Lyka 5 miejsce w powiecie - 100m przez plotki.

        Ponadto nasza szkoła brała udział w wiosennym crossie biegowym w Komornie, Krapkowickim Biegu Ulicznym oraz turnieju piłki nożnej AMBITNI 2005 w Grudyni.

Opracowała: mgr J. Jaworek