2012 rok Janusza Korczaka












Do góry





        Rok 2012 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Janusza Korczaka - wielkiego autorytetu intelektualnego i moralnego. Jego dziedzictwo pedagogiczne jest ciągle aktualne, żywe i inspirujące. Janusz Korczak był wybitnym polskim pedagogiem, lekarzem, publicystą, żołnierzem Wojska Polskiego, ale też wybitnym działaczem w dziedzinie ochrony praw dziecka. Obecny Rzecznik Praw Dziecka przypomina nam, iż to właśnie Janusz Korczak był prekursorem w dziedzinie ochrony praw dzieci. Myśl i praca J. Korczaka przyczyniła się do powstania Konwencji o Prawach Dziecka.


        W naszej szkole podejmujemy następujące działania promujące ROK JANUSZA KORCZAKA:

              - Kącik pamięci Janusza Korczaka.

              - Gazetka tematyczna o Januszu Korczaku oraz jego zaangażowaniu w pracę z dziećmi w każdej klasopracowni.

              - Czytanie utworów Janusza Korczaka w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” na zajęciach dodatkowych.

              - Konkurs plastyczny na wykonanie ilustracji do wybranego utworu Janusza Korczaka lub konkurs plastyczny na wykonanie ilustracji Króla Maciusia I.

              - Konkurs polonistyczny z wiedzy o Januszu Korczaku i jego twórczości.

              - Wykonanie gazetki o Januszu Korczaku z uwzględnieniem jego zaangażowania w propagowanie praw dziecka.

              - Projekcja filmu „Korczak” – Andrzeja Wajdy - dla klas IV-VI.



Do góry







Sprawozdanie z realizacji działań w związku z Rokiem Janusza Korczaka



        Realizacja zadań związanych z Rokiem Janusza Korczaka w PSP nr 2 w Gogolinie przebiegała zgodnie z harmonogramem działań w związku z tym zaplanowanych.

        W klasopracowniach powstały gazetki na temat życia i twórczości Janusza Korczaka. Niektóre z nich zawierały również złote myśli słynnego pedagoga. Inne eksponowały jego zaangażowanie w propagowanie praw dziecka. Gazetki informujące o tym, kim był i czym się zajmował Janusz Korczak pojawiły się również na korytarzach szkolnych.

        Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z fragmentami utworów Korczaka na zajęciach czytelniczych w ramach innowacji pedagogicznej i na lekcjach języka polskiego. Czytano głównie fragmenty książek dla dzieci: „Król Maciuś I”, „Król Maciuś na bezludnej wyspie” oraz w klasie IV - „Zalety – wady”. Również na zajęciach z wychowawcą dzieci mogły dowiedzieć się na temat dzieła życia wielkiego Polaka.

        W ramach Roku Korczakowskiego miały także miejsce działania plastyczne. Młodsze dzieci wykonywały ilustracje do przeczytanych fragmentów książek. Ponadto zorganizowano szkolny konkurs plastyczny pt. „Król Maciuś I”. Starsze dzieci mogły wziąć udział w szkolnym konkursie polonistycznym z wiedzy o Januszu Korczaku i jego twórczości.

        W klasach trzecich na zajęciach komputerowych uczniowie wyszukiwali w internecie informacje o życiu i działalności patrona roku 2012. Wykorzystano także grę edukacyjną „Król Maciuś I”, a klasy 4-6 wzięły udział w projekcji filmu „Korczak” Andrzeja Wajdy z późniejszym omówieniem przez wychowawców.

        Zajęcia, wykonane gazetki i uczestnictwo w konkursach pozwoliły przybliżyć uczniom naszej szkoły postać Janusza Korczaka.


Anna Wiora



Do góry






powrót